Akční-Letenky.cz - Online rezervační systém. Rezervujte si letenky do celého světa. Rychle a jednoduše.

Letiště Nikos Kazantzakis

Mezinárodní letiště Nikose Kazantzakise v Heraklionu (IATA: HER, ICAO: LGIR) je hlavní letiště na řeckém ostrově Kréta. Leží 5 km od města Heraklion a pojmenováno bylo po řeckém spisovateli a filozofovi Nikosovi Kazantzakisovi. V Řecku je to nejrušnější letiště po letišti v Aténách.

Letiště bylo postaveno v roce 1937. První letadlo na něm přistálo o dva roky později, v roce 1939.

Během Druhé světové války byl provoz na letišti roku 1941 pozastaven. S letouny DC-3. V té době bylo letiště velmi provizorní. Letištní budova se skládala ze tří stanů — první sloužil jako správa letištního úřadu, druhý sloužil jako kancelář a třetí byl pro obsluhu cestujících. V roce 1947 byla postavena první menší letištní budova pro cestující. V roce 1948 začaly z letiště startovat letadla do různých destinací po celé Evropě. Byla vybudována první ranvej 09/27 o délce 1850 metrů.

Nová letištní budova, mnohem větší než stará, byla postavena v roce 1971.

Dnes je na letišti 15 parkovacích míst pro velká letadla. V terminálu je dostatečný počet odbavovacích stolků, obchody, autopůjčovna, restaurace, směnárny, úschovny zavazadel nebo toalety. Kontrolní věž navádí letadla na dvě přistávací a vzletové dráhy.

Označeno v Světové letiště
Odkazy - naši partneři