Akční-Letenky.cz - Online rezervační systém. Rezervujte si letenky do celého světa. Rychle a jednoduše.

Letiště Václava Havla Praha

Václav Havel Airport Prague – Letiště Václava Havla Praha je veřejné mezinárodní letiště v Praze. Pojmenování Letiště Václava Havla Praha získalo dne 5. 10. 2012 podle bývalého Československého prezidenta a následně prezidenta České republiky. Patří mezi největší letiště v České republice. Vzhledem k tomu, že se letiště zaměřuje hlavně na mezinárodní klientelu, tak se rozhodli používat mezinárodní název VÁCLAV HAVEL AIRPORT PRAGUE, což v překladu znamená Letiště Václava Havla Praha.

Provozovatelem letiště je společnost Letiště Praha, a. s. a jejím akcionářem je Česky Aeroholding, a.s.. Český Aeroholding je společnost, která je vlastněna Českou republikou. Kromě společnosti Letiště Praha vlastní i společnosti České aerolinie, Holidays Czech Airlines, Czech Airlines Handling, CSA Services a Czech Airlines Technics. V roce 2011 získalo letiště ocenění Eagle Award za nejvíce se rozvíjející letiště světa od asociace IATA. Ročně přepraví mezi 11 až 12 milionů cestujících. Na letišti působí kolem 50 leteckých společností, které spojují Prahu přímými linkami s přibližně se 130 destinacemi po celém světě. Na letišti je zaměstnáno více než 2000 lidí a odhaduje se, že firmy, které působí v rámci letiště nebo jsou navázány na jeho provoz zaměstnávají více než 15 000 lidí.

Stavba letiště probíhala v letech 1933 – 1937. Konstrukce letiště byla navržena projektantem Adolfem Benšem. Na letiště se přemístila celá civilní letecká doprava z letiště Praha-Kbely, kde zůstala jen vojenská doprava. V letech 1947 – 1956 se rozšířilo hlavně technické zázemí. Ke konci padesátých let byly provedeny další úpravy v souvislosti s možností přistávání proudových letadel. V letech 1989 – 1993 byly provedeny rekonstrukční práce v severní budově pro vyřizování pasažérů. Nový terminál „Jih 2″ byl otevřen v roce 1997 v jižní části letiště.

Letiště je plně vybavené pro lety VFR (let za viditelnosti) i pro IFR (let podle přístrojů) a tak je možná nepřetržitá provoz přes den iv noci. Je plně koordinována EUROCONTROL (Evropská organizace pro bezpečnost leteckého provozu) v Bruselu. Letiště má tři vzletové a přistávací dráhy. Jedna z nich je trvale odletů a přistání uzavřena. Používá se jako pojezdová dráha a pro parkování velkých letadel.

Terminály
Letiště má čtyři terminály, které jsou následovně rozděleny:
Budova nového letiště je označována jako Terminál Sever:
- Terminál T1 – slouží letadlům mimo Shengenském prostor.
- Terminál T2 – je využíván pro lety v rámci Schengenského prostoru.
Vedle nich je umístění nákladní terminál s odbavovacími plochami Apron Cargo 1 a Apron Cargo 2.
Budova nového letiště je označena jako Terminál Jih:
- Terminál T3 – obsluhuje soukromé a charterové lety
- Terminál T4 – slouží pro VIP létat, státním návštěvám a letecké taxislužbě.
Doprava z letiště
V současné době mohou cestující využít následující možnosti dopravy:
- Dopravní podnik hlavního města Praha – MHD
- Společnosti provozující soukromou autobusovou dopravu – „letištní autobusy“
- Vozidla taxislužby
- Autobusový spoj Airport Express (AE) provozovaný s MHD ve spolupráci s Českými drahami

Pokud si chcete pronajmout letenku z letiště Václava Havla Praha nebo na něj, přejděte sem: Akční letenky

Označeno v Letiště Česká Republika, Světové letiště
Odkazy - naši partneři